Daugavpils
Marka Rotko
mākslas centrs
Radošo
industriju klubs

Simtgades svinības

Rotko simtgade Daugavpilī tika atzīmēta 2003.gada 24.-25.septembrī. Svinības koordinēja Daugavpils pilsētas dome un Daugavpils novadpētniecības un mākslas muzejs, atbalstīja Kultūras ministrija, Valsts muzejs. Virkne pasākumu tika organizēti ciešā sadarbībā ar ASV Vēstniecību Rīgā.

Organizatoru centieni bija virzīti uz to, lai simtgades atzīmēšana palīdzētu Latvijas iedzīvotājiem uzzināt vairāk par tās slavenajiem dēliem. Rotko darbi, uzskatīti par „amerikāņu”, Latvijā nebija pazīstami „dzelzs aizkara” dēļ un tobrīd bija nepieciešams palīdzēt sabiedrībai apzināt ar tiem saistīto pilsonisko lepnumu un pilsētas, reģiona, Latvijas un Austrumeiropas identitāti.

Svinības Daugavpilī 2003.gada maijā aizsāka Daugavpils mākslas vidusskolas „Saules skolas” un Daugavpils Universitātes festivāls ar bērnu un studentu darbu izstādēm vairākās pilsētas vietās. Daugavpils mākslinieku asociācijas gleznu un skulptūru izstāde notika Daugavpils muzejā.

<p >ASV vēstnieks Braiens Karlsons un Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja 1.vietniece Eleonora Kļeščinska atklāj Marka Rotko piemiņas zīmi Daugavas krastā 2003.gada 25.septembrī. Skulptūras autors Romualds Gibovskis.

Viens no svarīgākajiem brīžiem bija Marka Rotko zāles atklāšana Daugavpils muzejā. Ciešā sadarbībā ar mākslinieka dēlu Kristoferu Rotko tika izveidota unikāla Marka Rotko darbu reprodukciju kolekcija no mākslinieka radošās darbības dažādiem periodiem. Tā satur 40 muzeja kvalitātes reprodukcijas, uzdrukātas uz audekla un papīra Vīnē (Austrijā), lielākā daļa no tām oriģinālā lielumā. Izstāde parāda kā mākslinieks attīstīja sev raksturīgo stilu. Izstādes telpas meditatīvā atmosfēra tika radīta ņemot vērā mākslinieka vēlmi „gūt pilnīgu pieredzi starp gleznu un tās skatītāju”.

Daugavpils svinību kulminācija bija starptautiska konference 2003.gada 24.-25.septembrī, kas vienkopus sapulcināja slavenus dalībniekus, to skaitā mākslinieka bērnus Keitu Rotko Prizelu un Kristoferu Rotko, vadošās autoritātes modernās mākslas pasaulē – Deividu Anfamu u Šeldonu Nodelmanu, Vašingtonas Nacionālās mākslas galerijas un Bāzeles Beilera Fonda kuratorus. Isi Morgenšteins , biogrāfiskās filmas „Marks Rotko. Abstraktais humānists” atveda savu filmu pirmizrādei pirmajā konferences dienā. Latvijas Republikas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga apsveica pasākuma dalībniekus, atzīmējot Rotko simtgadi.

Mākslinieka Romualda Gibovska piemiņas zīme „Veltījums Rotko” tika uzstādīta gleznainajā Daugavas krastā, kas ir bijis mākslinieka spilgtāko un aizraujošāko bērnības iespaidu avots. Piemiņas zīme norāda arī uz Šosejas ielu (tagad 18.novembra iela), kur Rotkoviču ģimene dzīvoja no 1892. Līdz 1913.gadam. Caur lielās, smagās metāla formas iekšējo atvērumu var saskatīt debess un upes radošo tukšumu – arvien mainīgo ainavu – kā Marka Rotko klasiskajās gleznās.

Simtgades pasākumi tika plaši atspoguļoti masu saziņas līdzekļos. Aktivitātes vienlaicīgi notika gan galvaspilsētā Rīgā, gan Rotko dzimtajā pilsētā Daugavpilī.

Marka Rotko bērni Kristofers un Keita cienā konferences dalībniekus un ciemiņus ar mākslinieka simtgades jubilejas torti.