Marks Rotko (īstajā vārdā Markus Rotkovičs) piedzima Dvinskā, Krievijā (tagad Daugavpils, Latvija) 1903.gada 25.septembrī. Kad zēnam bija desmit gadi, 1913.gada viņa ģimene emigrēja uz Amerikas Savienotajam Valstīm, uz dzīvi apmetoties Portlendā, Oregonas štatā. 1921. gadā Rotko iesaistījās Jēlas universitātē, kur viņš apguva angļu un franču valodas, Eiropas vēsturi, matemātiku, fiziku, bioloģiju, ekonomiku un filosofiju.


Viņa sākotnējais nodoms bija kļūt pat inženieri vai advokātu, taču pēc diviem gadiem Jēlā viņš pārceļas uz Ņujorku un mācījās gleznošanu Maksa Vēbera klasē Mākslas studentu līgā. Vēlāk viņš studēja patstāvīgi un var apgalvot, ka lielāko daļu viņš ir iemācījies pašmācības ceļā.

Rothko_smoke

V. Heiks. Marks Rotko Kalifornijas Telotajmākslas skola, Sanfrancisko, 1949.

Rotko bija centrālā figūra pēckara glezniecības attīstībā Savienotajās Valstīs, kas cieši identificējās ar Ņujorkas skolu. Līdz ar šī laika daudzajiem gleznotajiem un skulptoriem, Marks Rotko uzskatīja, ka atpazīstami tēli ir šķēršļi tiešai mākslas pieredzei. Pamatojoties uz ekspresionista un sirreālista tēlainību, viņš visbeidzot attīstīja savu stilu, ko var raksturot kā divas vai trīs taisnstūrainas formas, kas ir izvietotas viena virs otras un mijiedarbojas viena ar otru pret laukumu. Rotko bija spējīgs radīt spēcīgas melanholijas vai starojoša spīduma gleznas kompozicionāla formāta ietvaros, ko viņš attīstīja līdz 1949.gadam.

Viņa darbi koncentrējas uz lielu krāsu laukumu ekspresīvām un fiziskajām izjūtām, ko radīja spīdošo optisko efektu aptverošā atmosfēra. Viena no Rotko glezniecības iezīmēm ir spēja izraisīt emocionālu reakciju skatītājos, attēlojot vienkāršas un sarežģītas, personiskas un universālas idejas, izmantojot reducētu, taču vizuāli spēcīgu valodu.

1969.gadā Jēlā viņam tika piešķirts goda nosaukums. Citējot: “Kā viens no nedaudzajiem māksliniekiem jaunas amerikāņu glezniecības skolas dibinātāju vidu, jūs esat nodrošinājis sev nezūdošu vietu šīs valsts mākslā. Jūsu darbi ir ievērojami ar formas vienkāršību un krāsu greznību. Tajos jūs esat sasnieguši vizuālo un garīgo grandiozumu, kura pamatā ir visas cilvēces eksistences traģisma vēna. Apbrīnojot jūsu ietekmi, kas ir iedvesmojusi jaunos māksliniekus visā pasaulē, Jēla piešķir jums telotājmākslas doktora goda nosaukumu”.

Picture1

Rotko darbus izstādošo ASV muzeju ģeogrāfija

Piedējās desmitgadēs mēs varam novērot arvien pieaugošu interesi par Rotko radošo darbību, it īpaši tajos reģionos, kur viņš bija iepriekš mazpazīstams. Ir radītas daudzas muzikālas kompozīcijas, veltītas viņa glezniecības tēliem, āakot no Mortona Feldmana līdz Piteram Gabrielam. Nav nejauši, ka mākslinieks bija uzstādījis par savas dzīves mērķi pacelt glezniecību līdz mūzikas cildenumam, kas pēc savas iedarbības uz apzinu un zemapziņu, ieņem visaugstāko pozīciju mākslu hierarhijā (pēc Sopenhauera un Nices uzskatiem). Rotko gleznas ir iedvesmojušas arī daudzu poētisko darbu radīšanu daudzās valodās.

Picture2

Rotko darbus izstādošo Eiropas muzeju ģeogrāfija

Tagad mēs droši varam teikt, ka diez vai izdosies atrast kaut vienu mākslinieku mūsdienu mākslas pasaulē, kam pilnā mērā izdotos izvairīties no tiešas vai netiešas Rotko ietekmes, neņemot vērā viņa darba pieredzi ar krāsām. Tas viss kopumā atspoguļojas Rotko gleznu rekordlielā pārdošanā izsolēs pēdējo gadu laikā. Rotko darbu retrospektīvas izstādes pārsit visus rekordus pēc apmeklētāju skaita un kļūst par visveiksmīgākajiem muzeju projektiem. Ievērojamākie Eiropas un Amerikas muzeji lepojas ar mākslinieka darbiem pastāvīgajās izstādēs.

Autors: F. Zaletilo