Darbu uzsāk 10. Starptautiskais Latgales grafikas simpozijs
Rotko centrā darbu uzsāk 10. Starptautiskais Latgales grafikas simpozijs, nodrošinot lielāko starptautisko grafikas medija notikumu Latgales reģionā. Simpoziju producē biedrība SIVIA, un jau astoto reizi tas notiek Daugavpils Marka Rotko mākslas centra simpoziju programmas ietvarā. Savā pastāvēšanas laikā simpozijs kopumā pulcējis vairāk par 100 grafiķiem no vairāk nekā 35 valstīm. Arī šodien tas turpina grafikas mākslas medija iedzīvināšanu Daugavpilī un Latgales vārda nešanu starptautiski caur grafiķu aktivitātēm reģionā, pulcējot arvien jaunus medijā strādājošus māksliniekus, veidojot Latgali kā lielisku vidi radošam darbam un veicinot reģiona starptautisko atpazīstamību.
Simpozijs notiks no 2022. gada 13. līdz 27. maijam Daugavpilī. Tā dalībnieku pulkā ir vienpadsmit mākslinieki no astoņām valstīm: Tomijs Šneiders (Austrija), Mihaels Šitnigs (Austrija), Inga Heamegi (Igaunija), Lembe Rubena (Igaunija), Vaidots Janulis (Lietuva), Vaiva Kovieraite-Trumpe (Lietuva), Elizabete Alsosa Stranda (Norvēģija), Hunge (Mērija) Džana (Ķīna), Šarlote Dorna (Vācija), Roberts Rabejs (Polija), Dana Vasiļjeva (Latvija).
Divu nedēļu programmā paredzētas diskusijas un darbnīcas, kas būs saistošas gan mākslas mīļotājiem, gan jomas speciālistiem. Simpozija izskaņā jau tradicionāli tiks atklāta formā daudzveidīga un saturiski piepildīta izstāde un izdots katalogs.
Simpozija atklāšana notiks Daugavpils Kultūras pils izstāžu zālē 2022. gada 14. maijā plkst. 15.00 ar Gunāra Kroļļa izstādi “Visums, mīti un simboli” no Daugavpils Marka Rotko mākslas centra kolekcijas. Ekspozīcija ir veltījums māksliniekam šovasar gaidāmajā dzīves jubilejā. Tā iezīmē grafikas vecmeistara radošā mūža garumā gūtos iespaidus, lokāli ieraudzītos un cituviet sajustos, visdažādākajās reliģijās un kultūrās balstītos atklājumus – visu plašo un bagāto tēmu loku, kura ietvarā viņš ir domājis un radījis. Mākslinieka filigrāni izkoptais rokraksts atklājas dažādā tēlu valodu ansamblī, kamēr līniju un laukumu ritms stalti izkārtojas līdz perfekcijai izkoptās kompozīcijās. Mīti un simbolos ieskautie tēli un to grupas līdzsvarojas ar kosmosa un zemapziņas klātbūtni – atklāj pārdomas par cilvēka esības jēgu un mūsdienu sabiedrības morāles un ētikas normām un vērtībām.
Gunāra Kroļļa izstāžu pieredze Latvijas grafiķu saimē ir viena no ilgākajām. Kopš pirmās izstādes 1956. gadā viņš ir īstenojis simtiem izstāžu projektu Latvijā un ārvalstīs (Eiropā, ASV un Tuvajos Austrumos), kā arī rīkojis vairākas ģimenes izstādes (kopā ar Izabellu Krolli un Ingunu Krolli Irbi). Viņa mākslas darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja, Daugavpils Marka Rotko mākslas centra, citu Latvijas lielāko muzeju, Tretjakova mākslas galerijas un Puškina mākslas muzeja krājumos, kā arī daudzās privātkolekcijās Latvijā un citur pasaulē.
Simpozija norisi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Daugavpils pilsētas dome. Projekts tiek īstenots ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Latvijas Valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programmas finansējumu.